Pazartesi

Sağlıklı Uyku Nasıl Olur?

Sağlıklı bir hayat ve sağlıklı bir vücut için beslenmek kadar, uyku düzeni de çok önemlidir. Bazen uykudan önce içilen bir fincan kahve, bazen tüm gün aklınızı kurcalayan sorunlar, bazen de başka sebeplerle kaliteli bir uyku uyuyamayız.
Uyumanıza yardımcı olacak bazı yöntemleri bilirseniz, yatağa girmekle uyumak arasındaki süreyi oldukça kısaltabilirsiniz.

- Yatağa uykunuz gelmediği sürece girmeyin, bu durumda yaşayacağınız "acaba uyuyabilecek miyim?" kaygısı uykuya dalmanızı daha da güçleştirecektir.
- Öğle uykusundan kaçının. Öğlen uyusu, uyku birikimini azalacağından gece uykunun gelmesini geciktirir ve uykusuzluk çeken insanları olumsuz etkiler.
- Çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler veya kafeinli içecekler uykunuzu kaçırır. Uyumak için bir bardak ılık süt veya ıhlamurla birkaç bisküvi yemeyi tercih edebilirsiniz.
- Akşam saatlerinde yenilen aşırı miktarda yemek veya uyku öncesi aşırı miktarda sıvı alınması mideyi rahatsız ederek, uykuya geçişi zorlaştırır.
- Sigaranın uyku bozukluklarına yol açtığını ve nikotinin tüm sinir sistemini etkilediğini unutmayın.
- Uyku ortamının fiziksel şartlarına dikkat edin. Işık, gürültü, yattığınız zemin veya oda ısısı uykuya dalmanızı etkileyen faktörlerdir ve bunlar kişiye göre değişir. Siz kendinize en uygun fiziksel ortamı tespit etmeli ve bu ortamda uyumaya çalışmalısınız.

Hiç yorum yok: